Anton, Barbara and Clive are buying pens from the shop. Anton needs 4, Barbara needs 7, Clive needs 11. Pens only come in packs of 10. How many packs of pens do they need to buy between them?

The total number of pens they need is 4 + 7 + 11 = 22However pens only come in packs of 10 so they have to round up the number of pens they need to the nearest 10 ... this is 30. Then 30 divided by 10 is 3, so Anton, Barbara and Clive need to buy 3 packs of pens between them.

Answered by Adam K. Maths tutor

1711 Views

See similar Maths KS3 tutors

Related Maths KS3 answers

All answers ▸

What is the difference between '<' and '≤'?


Expand and simplify (3x + 5)(2x - 4)


What is a common factor?


Bob buys 33 pens and 21 rulers for £6. A ruler costs 8 pence more than a pen. How much does one pen cost?


We're here to help

contact us iconContact usWhatsapp logoMessage us on Whatsapptelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo
Cookie Preferences