Jessica buys 10kg of chocolate for £20. She divides them into 500g bags which she sells for £1.30 each. Given that Jessica sells all her chocolate, what is her percentage profit?

10kg/500g= 20 bags20 bags x £1.30= £26 (money made)£26-£20= £6 (profit)(£6/£20)*100= 30% (percentage profit)

DP
Answered by Devyani P. Maths tutor

2870 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

How do I know if triangle ABC contains a right angle? (where AB=10cm, BC= 8cm, CA= 6cm)


Solve the equation 3x^2 +17x -6 = 0 without using a calculator


A tank contains 45 000 cm3 of water. The tank leaks at 0.75 litres/minute. How long does the tank take to empty?


What is Pythagoras's theorem?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning