A car travels 100 metres in 20 seconds. i) What is the cars speed? ii) How far would the car travel in 1 minute 40 seconds?

To answer this question, we will need the following equation: SPEED = DISTANCE/TIME (A multiplication and division triangle will be shown)i) The speed of the car is calculated by doing 100 metres/ 20 seconds which gives us 5 metres per second. ii) Rearranging the equation earlier, we can make the distance the subject of the equation so that we get SPEED x TIME = DISTANCE. We worked out the speed and the time was given as 1 minute 40 seconds but we cannot plug in the numbers yet as the time has to be converted to units of seconds (because our speed is in meters per second). 1 minute 40 seconds = 60 seconds + 40 seconds = 100 secondsWe then plug in the numbers to get the distance travelled = 5 metres per second x 100 seconds = 500 metres.

DH
Answered by Delwar H. Physics tutor

19604 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

A sequence is defined by the recurrence relation u(n+1) = 1/3 u(n) + 10 with u(3) = 6 . Find the value of u(4) and the limit of the sequence.


How do you calculate the total resistance of two resistors, R1 and R2, when they are in series and when they are in parallel?


I throw a ball straight up with an initial velocity of 2m/s. How high is it after a fifth of a second?


What is an example of a natural satellite?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning