How many moles are in 50g of NaCl.

Using the formula mass=Mr * moles we can rearrange this so it equals moles= mass / Mr. We are told the mass of the NaCl is 50g however we need to work out the Mr (relative formula mass) of the NaCl too. We do this by looking up the relative atomic masses of Na and Cl in the periodic table. Na has an atomic mass of 23 and Cl is 35.5. So the Mr(NaCl)= 23 + 35.5 = 58.5. Putting all of this into our moles equation gives us the answer: moles= 50/58.5 = 0.855 moles (3sf).

KH
Answered by Katy H. Chemistry tutor

27184 Views

See similar Chemistry GCSE tutors

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

What is the difference between an exothermic and endothermic reaction?


Decribe, in terms of electrons ,what happens when a sodium atom reacts with a chlorine atom to form sodium chloride.


Explain the molecular structure of CH4 (methane)


How could you increase the rate of a chemical reaction?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning