How do you calculate the amount of moles of a (solid) substance from its mass?

Use the equation:Moles = Mass ÷ Relative mass
For example: How many moles are there in 10g of CaCO3 ? ( to 3 significant figures)Find the relative mass of CaCO3 by adding up the masses of the atoms that make it up.Ca = 40C =12O = 16
1 x Ca + 1 x C + 3 x O = 40 + 12 + 3 x 16 = 100 = relative mass
Moles = Mass ÷ Relative mass = 10 ÷ 100 = 0.100 moles (3 s.f.)

AJ
Answered by Alanah J. Chemistry tutor

12543 Views

See similar Chemistry GCSE tutors

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

A compound being analysed has the percentage composition by mass Ca = 13.9%, W = 63.9%, O = 22.2%. Calculate the empirical formula of this compound


What is a covalent bond?


Nitrogen has an atomic number of 7 and mass number of 14, an isotope of nitrogen has a mass number of 17. Explain what an isotope is and state how many electrons, protons and neutrons this isotope has?


Graphite and diamond are both made from carbon atoms. Why can graphite conduct electricity while diamond cannot?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning