A car costs £10,000 and it has a depreciation policy of 15% each year, reducing balance method. what is the net present value at the end of year 3?

Year 1£10,000 * 15% = £1,500 (Depreciation for year 1)£10,000 - £1,500 = £8,500 (Net present value at the end of year 1)
Year 2£8,500 * 15% = £1,275 (Depreciation for year 2)£8,500 - £1,275 = £7,225 (Net present value at the end of year 2)
Year 3£7,225 * 15% = £1,083.75 (Depreciation for year 3)£7,225 - £1,083.75 = £6,141.25 (Net present value at the end of year 3)

Answered by Accounting tutor

2597 Views

See similar Accounting A Level tutors

Related Accounting A Level answers

All answers ▸

What is the difference between accounts in balance sheet and income statement


What are the three main elements of Financial Accounts?


What are the advantages of activity based costing?


what are the different types of capital expenditure appraisal?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning