Calculate the pH of a 0.0131 mol dm^-3 solution of calcium hydroxide at 10 degrees centigrade.

Multiply by 2 because calcium hydroxide = Ca(OH)2 so 2 x [OH-] per molecule.[OH-] = 0.0131 x 2 = 0.0262
Insert [OH-] value into the equilibrium equation along with the value of Kw at 10 degrees centigrade 2.93 x 10^-15 (from data tables). This gives the value for [H=].[H+] = (Kw/[OH-] ) = 2.93 x 10^-15 / 0.0262 = 1.118 x 10^-13
Finally, insert [H+] value into pH equation.pH = -log (1.118 x 10^-13) = 12.95

EW
Answered by Emily W. Chemistry tutor

8626 Views

See similar Chemistry A Level tutors

Related Chemistry A Level answers

All answers ▸

Calculate the empirical and molecular formula of unknown compound A which gave an m/z of 181 in the mass spectrum for the molecular ion peak. Elemental analysis by combustion shows the compound is C 53%, O 35.4%, H 3.9% and N 7.7%.


The lattice enthalpies of calcium oxide and magnesium oxide are different. Comment on this difference.


Why does propanol have a higher boiling point than propanone, propanal or methyl ethanoate?


Lead (IV) oxide reacts with concentrated hydrochloric acid as follows: PbO2(s) + 4HCl(aq) -----> PbCl2(s) + Cl2(g) + 2H2O(l) What mass of lead chloride would be obtained from 37.2g of PbO2, and what mass of chlorine gas would be produced


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning