A compound is found to contain 37.21% carbon, 7.75% hydrogen and 55.04% chlorine. What is it's empirical formula?

Carbon: 37.21/12= 3.1Hydrogen:7.75/1=7.75Chlorine: 55.04/35.5=1.55Ratio:c:H:Cl3.1:7.75:1.552:5:1Therefore empirical formula= C2 H5Cl

LP
Answered by Lucy P. Chemistry tutor

7710 Views

See similar Chemistry GCSE tutors

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

In the equation 2Na + 2H2O ---> 2NaOH + H2, is Na oxidised or reduced and why?


What are the differences between intermolecular and intramolecular forces?


How does covalent bonding work?


How does an increase in temperature affect the rate of a chemical reaction?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning