If 350gNaCl is dissolved in water and made up to a volume of 3dm^3, calculate the concentration of the solution.

Moles= Mass/Mr Mol (NaCl)= 35/(23+35.5)=350/58.5=0.6Concentration= Moles/volumeConc(NaCl)= 0.6/3=0.2mol/dm3

LP
Answered by Lucy P. Chemistry tutor

2850 Views

See similar Chemistry GCSE tutors

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

How does fractional distillation work?


What is a mole?


What is an ionic bond?


What is a mole?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning