Find the surface area of a hand held fan (modeled with negligible depth) with radius 8 cm and a 60 degree angle at the centre

60 degrees = π/3 radians
A = 1/2r2θr = 8θ = π/3
1/2 x 82 x π/3 = 33.5103216... cm233.5103216... x 2 = 67.0 cm2 to 3 s.f.

Answered by Maths tutor

3905 Views

See similar Maths A Level tutors

Related Maths A Level answers

All answers ▸

A circle with centre C has equation x^2 + y^2 +8x -12y = 12


A curve is defined by the parametric equations x=t^2/2 +1, y=4/t -1. Find the gradient of the curve when t =2.


A tank is filled with water up to the height H0. At the bottom of the tank, there is a tap which is opened at t=0. How does the height of liquid change with time?(Hint: dH/dt is proportional to -H)


How do I integrate by parts?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning