Calculate the pH of a 4.00 x 10^-2 mol dm^-3 solution of Ba(OH)2

The easiest way to answer this question is by using the equation pH + pOH = 14. 

Firstly, we need to work out the number of moles of OH- in the solution. As the formula for Ba(OH)2  shows that it has 2 moles of OH- for every 1 mole of Ba+ , the number of moles of OH- ions will be equal to twice the concentration of the solution. 

Therefore, there are 8.00 x 10-12 moles of OH- ions in the solution.

As pOH= -log (OH-), pOH = -log (8.00 x 10-12

Therefore pOH= 1.097

By rearranging the formula pH + pOH = 14, we get 14-pOH= pH

Therefore, 14-1.097= 12.9

The pH of the solution is 12.9

CM
Answered by Chloe M. Chemistry tutor

14100 Views

See similar Chemistry IB tutors

Related Chemistry IB answers

All answers ▸

Describe how σ and π bonds form.


Calculate: (a) The amount, in mol, of white phosphorus used, (b) the limiting reagent, (c) the excess amount, in mol, of the other reagent.


What is a difference between a nucleophile and a base in organic chemistry?


What is the VSEPR theory?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning