What is the length of a if a triangle has lengths of b=6.4cm and c=5.6cm with an angle A=107.9 degrees?

We are going to have to use the cosine rule for this type of question. The cosine rule is a2=b2+c2 - 2bcCosATherefore a2= (6.46.4) + (5.65.6) - (26.45.6)*Cos107.9 If we plug this into our calculator we will get a2= 94.3513...Then we square root a2 to get 9.7cm (1.d.p) - because all other values in the question are rounded up to 1 decimal place.

MK
Answered by Maria K. Maths tutor

3095 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

A scalene triangle has side lengths a=xcm, b=10cm and c=15cm. The angle A=105 degrees is opposite side a. Using the cosine rule, find the value of x to 3 s.f.


Rearrange "(6y-30)/5 = 2x+(12/5)" so it reads "y = ... ". Sketch this line and label where it meets the axes.


Expand the brackets in the following expression and indicate what the graph would look like: y=(5x+1)(2x-3)


f(x)=2x^2 -8 What is the value of x if f(x)=0, x>0


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning