5.00 g of copper(II) carbonate decomposes to form copper(II) oxide and carbon dioxide: CuCO3(g) → CuO(s) + CO2(g). Calculate the maximum mass of carbon dioxide that can be produced. (Mr of CuCO3 = 123.5, Mr of CO2 = 44.0)

Moles of CuCO3 (using triangle) = 5.00/123.5 = 0.0450 mol.1 mol of CuCO3 makes 1 mol of CO2, therefore 0.0450 mol of CuCO3 makes 0.0450 mol of CO2.Using the triangle, mass of CO2 = 44 x 0.0450 = 1.78 grams

CB
Answered by Clemmie B. Chemistry tutor

10691 Views

See similar Chemistry GCSE tutors

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

Explain how the differences in structure between Diamond and Graphite give rise to their different properties


Give the pH of an alkaline solution


What is an atom?


How do covalent bonds work?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning