Ignoring air resistance and assuming gravity to equal 9.81. If a ball of mass 1kg is dropped from a height of 100m, calculate it's final velocity before it hits the ground.

G = 9.81u = 0s = 100v2 = u2 + 2asv2 = 2 * 100 * 9.81v = root( 2 * 100 * 9.81) = 44.29ms-1
This question can be made into a 3 part question suitable for advanced A level students
B) Determine or show graphically the sum of the series T(n) = (1/2)n with N being from 1 to infinity(Ans, 1)
C) When the ball in part A hits the ground, it bounces and loses half its vertical kinetic energy. Calculate the total vertical distance travelled by the ball.
ANSFirst the ball travels 100m down, then 50m back up and 50m down, then 25m up and 25 down etc.By separating the distance between each bounce, the series goes;100, 100, 50, 25, 12.5...Ignoring the first two hundreds, the sequence is the same as 100T(n)100 + 100 + 100(T(n))Therefore the answer is 300m

Answered by Maths tutor

3793 Views

See similar Maths A Level tutors

Related Maths A Level answers

All answers ▸

Differentiate the equation y = x^2 + 3x + 1 with respect to x.


Consider the infinite series S=Σ(from n=0 to infinite) u(down n) where u(down n)=lim (from n π to (n+1) π) ((sin t)/t) dt. Explain why the series is alternating.


Given that y = 5x^(3) + 7x + 3, find dy/dx


A rollercoaster stops at a point with GPE of 10kJ and then travels down a frictionless slope reaching a speed of 10 m/s at ground level. After this, what length of horizontal track (friction coefficient = 0.5) is needed to bring the rollercoaster to rest?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning