A photon of wavelength 656.3nm is emitted in the Balmer series of a Hydrogen emission lamp. (a). Show that the frequency of the photon is 4.57*10^14 Hz. (b).Use the Planck-Einstein relationship to calculate the energy of the photon.

(a). Firstly, pull out useful information . λ=656.3nm Secondly, identify relevant equation and rearrange to find frequency. λ=c/f => f=c/λ Calculate frequency using the given values (c=310^8 m/s), ensuring to convert nm into m f=c/λ=(310^8)/(656.310^-9) f=4.5710^14 Hz => as required, ensuring correct units (Hz)(b). Firstly, identify relevant equation (Planck-Einstein Relationship) and required variables. f=4.5710^14 Hz h=6.6310^-34 Js => Planck's Constant E=hf Then, calculate energy using the above equation E=hf=(6.6310^-34)(4.5710^14) E= 3.0310^-19J => Final answer, with correct units Joules



RM

Related Physics Scottish Highers answers

All answers ▸

An exoplanet of mass 1.36x10^26 kg is orbiting a star of mass 3.2x10^31 kg at a distance of 1 AU. What is the magnitude of the gravitational force between the two?


Two cables hold a mass of 100kg, joining in the middle of the top of the mass. Two helicopters lift a cable each and hover so that the height of the mass is constant. Each cable makes an angle of 57° with the normal. Find the tension in each cable.


A launcher 1m tall fires tennis balls with a velocity of 15m/s at an angle of 20 degrees from horizontal. Neglecting air resistance, calculate the maximum height, time of flight and distance traveled by the ball.


Calculate the gravitational force acting on the Moon, caused by the Earth, given that the masses of the Earth and the Moon are 6 x10^24 and 7.3 x10^22, respectively. The distance between the Earth and the Moon is 384 400 km.