What is the volume of carbon dioxide released at room temperature and pressure when 6.2 g of copper carbonate reacts with excess dilute sulfuric acid?

Background Information

This is a neutralisation reaction between an acid (sulfuric acid) and a base (copper carbonate). When a carbonate reacts with an acid, the products are a salt, carbon dioxide and water.

carbonate + acid --> salt + carbon dioxide + water

ATTENTION:       If you are NOT familiarised with these reactions, I advise first to revise and then try to solve the question.

Example

First thing to do when we tackle problem like this one is to write down the balanced equation (if it is not given)

CuCO3 + H2SO4 --> CuSO4 + CO2 + H2O

RFM (CuCO3) = 124 g mol-1

Number of moles of CuCO3 = 6.2 g / 124 g mol-1 = 0.05 mol

For every 1 mole of CuCO3, 1 mole of CO2 is produced (Using the stoichiometry of the equation)

Number of moles of CO2 = 0.05 mol

Volume of CO2 gas released = 0.05 mol * 24 dm3 = 1.2 dm3 = 12000 cm3

AO
Answered by Andreas O. Chemistry tutor

10813 Views

See similar Chemistry GCSE tutors

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

How does the reactivity of group 7 elements (the halogens) change down the group and why? (A Level)


Why do ionic compounds conduct electricity when molten or in solution, but not when solid?


Calculate the pH of the buffer solution resulting from mixing 250 cm^3 of 0.3 moldm^-3 ethanoic acid with 250cm^3 of 0.2 moldm^-3 sodium hydroxide. The Ka of ethanoic acid is 1.8 x 10^-5.


What are reaction rates and what are the associated factors?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning