Ella's Delicatessen has monthly fixed costs of £1800. She sells her soup for £1.15 a carton. The variable costs per carton are: (raw materials = 45p) and (labour = 20p). Calculate her breakeven output per month (show your workings)

Formula for Breakeven = Fixed costs / (selling price – variable cost). Fixed costs = £1800. Selling price = £1.15. Variable costs = 0.45 + 0.20 = £0.65. Selling price - variable cost = £1.15 – £0.65 = £0.50. Therefore, breakeven output = £1 800/£0.50 = 3 600 or 3 600 units per month

ET
Answered by Evan T. Business Studies tutor

2448 Views

See similar Business Studies GCSE tutors

Related Business Studies GCSE answers

All answers ▸

Explain the importance of having a unique selling point (USP)


List one internal and external stakeholder and explain why they have an influence on a business.


What's the difference between a public sector business and a public limited company?


How do i get all the marks from a long answer question?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning