20kg of ammonium nitrate is made from ammonia and nitric acid, what mass of ammonia was used?

The given equation is - NH3 + HNO3 --> NH4NO3
Equation to use - Moles = Mass/RFM
RFM of ammonium nitrate = 14 + 4 + 14 + (3x16) = 80
20kg = 20000g
Moles of ammonium nitrate = 20000/80 = 250
Mole ratio of ammonium nitrate to ammonia = 1:1
Moles of ammonia = 250
Moles x RFM = mass
RFM of ammonia = 14 + 3 = 17
Mass of ammonia = 17 x 250 = 4250g = 4.25kg

JS
Answered by Jonathan S. Chemistry tutor

7954 Views

See similar Chemistry GCSE tutors

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

Describe and explain the reactivity of group 1 metals


In terms of electrons, explain the bonding in sodium chloride


Calculate the atom economy for making hydrogen when zinc is reacted with HCL?


Explain what happens to magnesium and oxygen atoms when they react to form Magnesium oxide.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning