A cricketer throws a ball vertically upwards so that the ball leaves his hands at a speed of 25 m/s. Calculate the maximum height reached by the ball, the time taken to reach max. height, and the speed of the ball when it is at 50% max. height.

We can see that this is a suvat question, since it involves a projectile. The first step for any suvat question is to list the known suvat variables for the point we're looking at (in this case, the point of maximum height):

s = h (we do not yet know the maximum height, h)

u = 25 m/s (initial velocity is given in the question)

v = 0 m/s (velocity at maximum height is zero, because here the ball must change direction from upwards to downwards)

a = -9.8 m/s2 (acceleration is always -9.8 m/s2 for an object free in the air - it is negative because the gravity causing it always acts downwards towards the Earth's centre)

t = ? (we do not yet know the time taken to reach maximum height)

We can then decide which suvat equation to use from which variables are known. In this case, we do not know t, so the best equation to use is v= u2 + 2as, which does not have t in it. Substitute in the numbers:

0 = 252 + 2(-9.8)(h) = 625 - 19.6h

h = 32 m

Now that we know s, u, v and a, we could use any of the equations to find t. We will choose v = u + at for simplicity:

0 = 25 + (-9.8)(t) = 25 - 9.8t

t = 2.6 s

We then repeat the process for the final part of the question:

s = 0.5 x 32 = 16 ; u = 25; v = ?; a = -9.8; t = ?

Again, we do not know t at 50% of the maximum height, so we will use v2 = u2 + 2as:

v2 = 252 + 2(-9.8)(16) = 311

v = 18 m/s

This gives us the answers h = 32 m, t = 2.6 s, v = 18 m/s.

ES
Answered by Ellie S. Physics tutor

21573 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

What are Newton's 3 laws of motion?


A pendulum of mass m is released from height h with a speed v at the bottom of its swing. a) What is the gravitational potential energy at height h and the kinetic energy at the bottom of its swing? b) Use conservation of energy to define the speed v.


A stone is thrown horizontally at 5m/s from a platform 10m above ground. Find time till impact with ground.


A small ball of mass 150 g is placed at a height of 20cm above the ground on an incline of 35°. It is released and allowed to roll down the slope; what will be the ball's speed when it reaches the ground? Assume friction and air resistance can be ignored.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning