What is the change in temperature of 2kg of water heated by a kettle using a voltage of 230V at 0.5A of current for 10 seconds? Assume no heat losses.

specific heat capacity of water, c = 4200J/kgK
First student should understand that due to no heat losses the energy provided by mains socket to kettle is the same energy as the heat which changes the water temperature. Q = mcdT = E = P x t
First electrical energy is calculated:E = P * t = I * V * tE = 230 * 0.5 * 10E = 1150 J
Application of energy conservation:E = Q = 1150JQ = mcdT This needs to be rearranged so that dT is the subject. dT = Q/(mc)Therefore our value for the temperature change is :dT = 1150/(24200)dT = 0.136K Which is as expected due to the kettle only being heated for 10 seconds!

WS
Answered by Will S. Physics tutor

1822 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

A model truck A of mass 1.2 kg is travelling due west with a speed of 0.90 m/s . A second truck B of mass 4.0 kg is travelling due east towards A with a speed of 0.35 m/s .


I dont really understand the Rutherford experiment


What is the threshold frequency of a photon to excite and then emit photoelectrons from a material?


How do you use a Variable Resistor to determine values to show the relationship between I and V?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning