Heating 3.210g of hydrated magnesium sulfate, MgSO4.XH2O, forms 1.567g of anhydrous magnesium sulfate. Find the value of X and write the formula of the hydrated salt

We need to find the value of X (the water of crystallisation) and to do this we can start by calculating the moles of water lost and the moles of the anhydrous salt (the salt product without water), we do this to establish a molar ratio and consequently deduce the formula of the hydrated salt. Step 1: Calculating moles of water lost:mass of water lost: 3.210 - 1.567 = 1.643g moles of water lost: mass/molar mass: 1.643 / 18 = 0.0913 molesStep 2: Calculating moles of anhydrous salt:molar mass of MgSO4 = 120gmol^-1number of moles: m/molar mass: 1.567/120 = 0.0131 molesStep 3: Calculate molar ratio between anhydrous salt and water0.0131 moles of salt : 0.0913 moles of water1 moles of salt : 0.0913/0.0131 = 6.97 moles of water rounded to 7X must be a whole number so we round 6.97 up to 7 and the formula thus is: MgSO4.7H2O where X = 7

SR
Answered by Sebastian R. Chemistry tutor

17008 Views

See similar Chemistry A Level tutors

Related Chemistry A Level answers

All answers ▸

Why is Kekule's benzene structure an inaccurate representation of the molecule?


Explain the reasons for the changes in reactivity of Phenol, Benzene and MethylBenzene


For the following reaction, you obtained 7.2 g of sodium sulfate, starting from 10 g of sulfuric acid. Sodium hydroxide is in excess. What is the % yield? H2SO4 + 2NaOH → Na2SO4 + 2H2O


Explain why hydrogen bromide has a higher boiling point than hydrogen chloride.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning