Out of a sample of 80 batteries, 3 are faulty. What percentage of the batteries are faulty?

80F = 100 | F = 10/8 | 3(10/8) = 3.75 | Therefore, 3.75% of the batteries are faulty.

PS
Answered by Patrick S. Maths tutor

7435 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

Factorise the expression x^2+5x-24.


Make x the subject of the formula: 3x - 2 = y + 10


A bag has 24 sweet of different colours: 10 red, 8 blue and 6 yellow. What is the probabilty of not getting a blue sweet ?


What is completing the square?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning