A cone has radius 6cm and height 5cm. Work out its volume in terms of pi. (Formula for the volume of a cone is V=(1/3)pi(r)^2h)

r=6 h=5 Therefore, volume=(1/3)pi62*5=188.5cm

IH
Answered by Isabel H. Maths tutor

3895 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

simplify 4p^3 x 3p^4


How do I find two prime numbers whose sum is 30?


Solve 3x^2 + 13x + 14 = 0


Factorise x^2 + 10x + 24


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning