Paul buys 12 apples and 10 oranges. 12 apples cost £6. The ratio of the cost of one apple: one orange is 2:3. What is the total cost of the apples and oranges?

Using the ratio one apple: one orange is 2:3 it can be found that one orange = (3/2) * one apple. As 12 apples cost £6, one apple cost £6/12 = 50p. Therefore, one orange = (3/2) * 50p = 75p and 10 oranges cost £7.50. The total cost is therefore £7.50 + £6 = £13.50

JD
Answered by Jacques D. Maths tutor

4057 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

Change of subject question. Make 'a' the subject of the formula v = u + at.


Use the quadratic formula to find the solutions to x^2+2x-35=0


Solve this set of simultaneous equations: 5x+3=3y 9x+9=6y


How to find the nth term of a quadratic sequence?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2025 by IXL Learning