A right-angle triangle has three sides (diagram would be included). Side A = 3cm; Side B = 7cm. What is the length of Side C (the hypotenuse)? Give your answer to 2 d.p.

Using Pythagoras' Theorem --> a2+ b2 = c2 (or c = SqRT(a2 + b2)) where c is the hypotenuse.Substitute a = 3; b = 7. So: 32 + 72 = c29 + 49 = 58. SqRt(58) = 7.62. Side C = 7.62 cm

AS
Answered by Ashley S. Maths tutor

3260 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

Expand and simplify (x-2)(x-4)


A metal sphere of radius 15cm is melted down and recast into a solid cylinder of radius 6cm. Calculate the height of the cylinder.


Solve 9x +1> 2x +3


A light bulb is to be put in the middle of a room defined by the coordinates (10,5), (10,25), (20, 5) and (20,25). At what coordinate should the light bulb be placed?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning