Calculate the enthalpy of combustion of 1 mol of ethanol using mean bond enthalpy (kJ/mol) data: C-C (347), C-H (413), C-O (358), O-H (464), O=O (498), C=O (805)

First we need to construct the equation of the combustion: C2H5OH(l) + 3O2(g) --> 2CO2(g) + 3H2O(l)Use aid of structural formulaLeft hand side (endothermic - requires energy):5(413) + 347 + 358 + 464 + 3(498) = 4728 kJ Right hand side (exothermic - releases energy):-[6(464) + 4(805)] = -6004 kJEnthalpy of combustion = 4728 - 6004 = -1276 kJ/mol

LL
Answered by Lewis L. Chemistry tutor

12861 Views

See similar Chemistry KS3 tutors

Related Chemistry KS3 answers

All answers ▸

What is the difference in structure between graphite and graphene?


Give the general formula for the alkane homologous series and explain their similarities


Why can gases be compressed but liquids and solids can't?


CH3OH + 1.5O2 -> CO2 + 2H2O. Using the information from Table 10 of the Data Booklet, determine the theoretical enthalpy of combustion of methanol.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning