Calculate the enthalpy of combustion of 1 mol of ethanol using mean bond enthalpy (kJ/mol) data: C-C (347), C-H (413), C-O (358), O-H (464), O=O (498), C=O (805)

First we need to construct the equation of the combustion: C2H5OH(l) + 3O2(g) --> 2CO2(g) + 3H2O(l)Use aid of structural formulaLeft hand side (endothermic - requires energy):5(413) + 347 + 358 + 464 + 3(498) = 4728 kJ Right hand side (exothermic - releases energy):-[6(464) + 4(805)] = -6004 kJEnthalpy of combustion = 4728 - 6004 = -1276 kJ/mol

LL
Answered by Lewis L. Chemistry tutor

12860 Views

See similar Chemistry KS3 tutors

Related Chemistry KS3 answers

All answers ▸

Describe the similarities and differences between ionic and (simple) covalent bonding?


Give the full ionic equation and net ionic reaction for Ba(NO3)2 (aq) + Na2SO4 (aq) → BaSO4 (s) + 2NaNO3 (aq)


Bluebells can reproduce sexually by producing seeds or asexually by producing bulbs. Name two advantages of sexual reproduction and two advantages of asexual reproduction.


Why can gases be compressed but liquids and solids can't?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning