How much thermal energy does a 1 kg steel block with a specific heat capacity of 450 J/kg°C lose when it cools from 400°C to 60°C?

E=mc0E = 1 x 450 x (400-60)E = 1 x450 x 340E = 153,000J

MH
Answered by Maisy H. Physics tutor

3258 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

What is teminal velocity?


Why is the sky blue?


How do you calculate efficiency?


Sketch a graoh of current against potential difference for a filament lamp and explain its shape.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning