Calculate the relative formula mass of Iron(III) Oxide (Fe2O3)

Iron (III) / Fe3+ Mr = 56Oxygen / O Mr = 16
Iron (III) Oxide formula = Fe2O3
2x Iron (III) = 56 * 2 = 1123x Oxygen = 16 * 3 = 48
48 + 112 = 160
Fe2O3 relative formula mass = 160

RC
Answered by Rob C. Chemistry tutor

35663 Views

See similar Chemistry GCSE tutors

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

The student did another experiment using 20 cm3 of sodium hydroxide solution with a concentration of 0.18 mol/dm3 . Relative formula mass (Mr) of NaOH = 40 Calculate the mass of sodium hydroxide in 20 cm3 of this solution.


Butane, C4H10 is burned completely in excess oxygen, write the balanced chemical formula for the reaction, name the products and type of reaction.


What are the differences between exothermic and endothermic reactions?


How could you increase the rate of a chemical reaction?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning