When rolling two dice, what is the probability of rolling 7?

16.7% or 1/6.The combinations for (dice 1, dice 2) which total 7 are: (6,1), (5,2), (4,3), (3,4), (2,5), (1,6).Total possible cocmbinations = 36.Hence 6/36=1/6=0.166... or 16.7%

KJ
Answered by Krzysztof J. Maths tutor

2827 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

Simplify: 3(x+5)-4(2x+1)


8 pens in a bag, 3 blue, 5 red. 2 taken out at random, without replacement. Probability they are the same colour?


GCSE 2011: Solve the simultaneous equations: y^2 = 2x + 29 and y = x - 3


Solve x^3+20x^2=125x


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning