16.4 g of Ca(OH)2 was reacted with HCl in a reaction. What was the expected mass of CaCl2, given the mass of the reactant Ca(OH)2 was 12.6 g? What is the percentage yield of the reaction? ( Give all answers to 3 significant figures)

Ca(OH)2:Mass = 12.6 g Molar mass= 40.1 + (16 x 2) + (1 x 2) = 74.1 g/molMoles = Mass / Molar mass = 12.6 g / 74.1 g/mol = 0.17 molThe molar ratio is 1:1 of Ca(OH)2 : CaCl2. ( 1 molecule of Ca(OH)2 reacts with 1 molecules of CaCl2).CaCl2:Moles = 0.17 molMolar mass = 40.1 + (35.5 x 2) = 111.1 g/molMass = Moles x Molar mass = 0.17 mol x 111.1 g/mol = 18.9 gPercentage yield:(Actual mass / Theoretical mass) x 100 = Percentage yield(16.4 g/18.9 g) x 100 = 86.8 %  

YK
Answered by Yogietha K. Chemistry tutor

1745 Views

See similar Chemistry GCSE tutors

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

Ethane-1,2-diol can be dissolved in water to act as an anti-freeze in car radiators. Explain why ethane-1,2-diol is very soluble in water. (2)


Why do we use cracking?


What are moles and how do you use them?


In the production of anhydrous copper sulphate (a reversible reaction), the forward reaction is an endothermic reaction. Explain the effect of increasing the temperature on the production of anhydrous copper sulphate.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning