Calculate the number of moles in 0.2g of NaCl

N= M/MrMr of NaCl= 23+35.5=58.5N= 0.2/58.5= 0.0034188

EM
Answered by Emma M. Chemistry tutor

2139 Views

See similar Chemistry GCSE tutors

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

What is the bonding structure of a metal


What is the volume of a gas in a closed system working under ideal conditions at r.t.p of 1.5 moles of gas?


Potassium forms an ionic compound with sulfur. Describe what happens when two atoms of potassium react with one atom of sulfur. Give your answer in terms of electron transfer.


Butane (C4H10) is an alkane. Complete the displayed structure of butane.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning