A car is travelling at 10m/s. It then accelerates at a constant rate.Find the time taken for the car to travel 1km if the car’s final velocity is then 22m/s .

s=((u+v)/2)t1000=((10+22)/2)t1000=(16)tt= 62.5s

MW

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

What are some key differences between sound and light waves?


A mobile phone falls to the floor. The glass screen shatters while the aluminium frame remains intact. Explain why this happens in terms of the properties of glass and aluminium.


A pendulum has a frequency of 0.80 Hz, calculate the periodic time of the pendulum.


pressure = 2.3 × 10^5 Pa temperature= 200K. At a constant volume, when the temperature increases to 300K what is the pressure in Pa?