A car of mass 1500kg is travelling at 10 ms-1 along a horizontal road. A brake force of 3000N brings it to rest. Calculate the deceleration of the car and the distance travelled by the car whilst decelerating.

To calculate the deceleration of the car we must re-arrange F=ma to make a the subject of the formula, a = F/m. We then put in the numbers to get, 3000/1500, to get a deceleration of 2 ms^-2.
To get the distance the car has travelled we need to use one of our SUVAT equations. We know initial velocity, u = 10, the final velocity, v = 0 as the car is at rest, the acceleration, a = -2, and we want to find the distance, s. We therefore select the equation with these terms in which is v^2 = u^2 + 2as. We re-arrange to make s the subject of the formula, (v^2 - u^2)/2a = s, and sub in the numbers, to get -(10^2)/2*-2 = 25m.

Related Physics A Level answers

All answers ▸

Why are values for gravitational potential always negative?


A box initially at rest is on a plank, of length 5m, that is elevated at an angle such that tan(a)=3/4. When it reaches the end of the plank it has velocity 5ms^-1. Calculate the average frictional force on the box.


Explain the photo-electric effect and describe how the intensity of light effects rate of electron emission.


The Heisenberg Uncertainty principle states that ΔxΔp > h/4π. What is represented by the terms Δx, and Δp? What can we say about p if the precise value of x is known? What does this mean for experimental results.