A train travels for 240 minutes to travel a distance of 220 miles. Assuming the trains speed is constant, what is the train's speed in miles per hour?

For this we require the distance-speed-time triangle which is defined as follows:speed = distance/time.However for the we need to convert the time into hours as that's what the question requires.there is 60 mins in a hour so (240/60)=4 hours of travelnow substituting in to the equation above we getspeed = (220/4)= 55 miles per hour which is the speed of the train

CD
Answered by Cameron D. Maths tutor

3160 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

x^2 + 6x + 8


Factorise x^2 + 4x +3


Solve the simultaneous equations, (1) 4x+y=23 and (2) 3x+5y=111/2


Solve 3x - 5 < 16


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning