The charge that flows through the shower in 300 seconds is 18000C. The electric shower has a power of 13.8 kW. Calculate the resistance of the heating element in the shower.

Firstly, we want to define what information we know from the question: ∆Q = 18000C; ∆t = 300s, P = 13.8kW
Therefore, to calculate the resistance we can use the power equation, P=I2R, and calculate the current from: change in charge/change in time.
Current, I = ∆Q /∆t Substituting into this equation the known values: I = 18000/300 = 60A
Now, using the power equation: P = 13800 = (602)R Rearranging this to calculate resistance, R = 13800/3600 = 3.83 Ohms

BH
Answered by Beth H. Physics tutor

8044 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

What is the difference between speed and velocity?


The energy transferred from the water in the kettle to its surroundings in 2 hours is 46 200 J. The mass of water in the kettle is 0.50 kg. The specific heat capacity of water is 4200 J/kg °C. What is its temperature after 2 hours?


What is the doppler effect?


What is the density of a rock (mass 75g) submerged in water which displaced by a volume of 37.5cm^3? SI units


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning