A new car costs £12,000. It decreases in value by 5% each year for the first 5 years and then increases in value by 2% after that. How much does it cost after 7 years?

12,000 x 0.95^5=9285.37 7-5=2 9285.37x1.02^2=9660.50

MP
Answered by Matilda P. Maths tutor

3452 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

Make y the subject of the formula p=((x+y)/5)^(1/2)


Factorise and simplify (6x-42)/((x^2)-49)


Rearrange the following to make m the subject. 4(m – 2) = t (5m + 3)


What is a limit


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning