If a 10N tension force is exerted on a steel beam (E = 200 GPa) with cross-sectional area 1cm^2, what is the stress acting on the beam? What is the change in length of the beam, if the beam is 10cm long?

F = 10NA = 1x10^-6 m^2Therefore, Stress = 10 MPaStrain = Stress / E = 10 / 200 x10^3 = 5x10^-5 delta L = strain x length = 5x10^-4 cm = 5 micrometers

EM

Related Physics A Level answers

All answers ▸

Find the angle at which total internal refraction takes place when light is going from glass to air.


Why is gravitational potential energy negative?


What is escape velocity?


A 0.20 kg mass is whirled round in a vertical circle on the end of a light string of length 0.90 m. At the top point of the circle the speed of the mass is 8.2 m/s. What is the tension in the string at this point?