You have 2 fair dice with 6 sides and you roll them both, what's the probability that the sum of rolled numbers will be 11?

So to get 11 you could roll a 5 and a 6 or a 6 and a 5.Probability of rolling 5 and 6 = 1/6 x 1/6 = 1/36Probability or rolling 6 and 5 = 1/6 x 1/6 = 1/36So probability of rolling an 11 is 2/36

MC
Answered by Marta C. Maths tutor

2145 Views

See similar Maths KS3 tutors

Related Maths KS3 answers

All answers ▸

A piece of wire is 240cm long. Peter cuts two 45 cm lengths off the wire. He then cuts the rest of the wire into as many 40cm length as possible. How many wires of 40cm can be cut?


Line L1 is y = 4x + 5, line L2 is 4y - 16x -2 = 0. Show that the lines are parallel to each other


How many real solutions does x²=-36 have?


1) What is the area of a rectangle? 2) What is the area of a triangle?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning