A new sports car accelerates using rockets at 5m/s for 30 seconds from some traffic lights and then decelerate for 45 seconds to a stop.

SUVAT Part (A) Part (B) S=? S=?U=0 U= Calc From A (V)V=? V= 0T=30s t=45sPart A: V=U+atV=0+530V= 150S=ut+at2S=0+530*30S=4500mPart B: S=(U+V)t/2S=7545S=3375mTotal Distance = 3375+4500=7875

MW
Answered by Matthew W. Maths tutor

3074 Views

See similar Maths A Level tutors

Related Maths A Level answers

All answers ▸

How do you find the turning points of a curve described by the equation y(x)?


Find the turning point of the function y=f(x)=x^2+4x+4 and state wether it is a minimum or maximum value.


How do you solve the integral of ln(x)


How do you use the chain rule?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning