Bob goes on a run. He runs at a constant speed of 5m/s for 30 minutes. How far does he run?

we know that distance = speed x time, so we should multiply the time (in seconds) by the speed that Bob runs. So Bob runs a distance of 5 x (30x60) = 5x1800 = 9000m (or 9km)

AR
Answered by Adam R. Maths tutor

3389 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

How do I use Pythagoras?


15 machines work at the same rate, 15 machines can complete an order in 8 hours, however 3 of the machines break down after 6 hours. The other machines continue until the order is complete. In total how many hours does EACH machine work? (3 mark question)


Make s the subject of :v^2 = u^2 +2*a*s


Solve the simultaneous equations: x^2-y=16 and 2y-4=14x


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning