A particle is projected from the top of a cliff, 20m above the sea level at an angle of 30 degrees above the horizontal at 20m/s. At what vertical speed does it hit the water?

Using SUVAT equations:s = -20mu = 20sin(30) = 10m/sv = ?a = -9.8m/s^2t = ?v^2 = u^2 + 2asv = sqrt(100 + 40x9.8)= 22.2m/s

AR
Answered by Adam R. Further Mathematics tutor

2583 Views

See similar Further Mathematics A Level tutors

Related Further Mathematics A Level answers

All answers ▸

It is given that z = 3i(7-i)(i+1). Show that z can be written in the form 24i - k. State the integer k.


Using graphs, show how the Taylor expansion can be used to approximate a trigonometric function.


How do I solve x^2 + x - 6 > 0 ?


Integrate xcos(x) with respect to x


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning