The standard enthalpy of formation of glucose is -1273.3kJ/mol, and for carbon dioxide it is -393.5kJ/mol, and for water -285.8 kJ/mol. What is the standard enthalpy of combustion of glucose, C6H12O6?

The reaction equation has the form C6H12O6 + xO2 -> yCO2 + zH2O. Balancing carbons, y=6. Balancing hydrogens, z=6, so by balancing oxygen atoms, x=6. Then we use a Hess's law cycle (to be shown during interview) to find that the enthalpy of combustion is -(-1273.3kJ/mol)+(-6x-393.5kJ/mol+-6x-285.8kJ/mol) = -2802.5kJ/mol.

AC
Answered by Amber C. Chemistry tutor

40403 Views

See similar Chemistry A Level tutors

Related Chemistry A Level answers

All answers ▸

How would you work out the mols of a substance?


Potassium Chlorate(VII) decomposes to produce Potassium Chloride and Oxygen. Using the following data calculate the enthalpy change of this decomposition: Enthalpy of formation(KClO4) = -430 kJ mol-1, Enthalpy of formation(KCl) = -440 kJ mol-1


If we burn 3 moles of carbon in air (as per the equation), what mass (in grams) of carbon dioxide will be produced? What volume will this gas occupy at standard temperature and pressure?


What is the difference between an aldehyde and a ketone, and what type of molecule can they each be reduced to?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning