The value of a new car is £18,000. The value of the car decreases by 25% in the first year and 12% in each of the next 4 years. Work out the value of the car after 5 years?

The initial value of the car is 18000. To subtract 25% of 18000 one must times 18000 by 0.75 which equals 13500. Next, one must times 13500 by 0.88 to the power of 4 which equals 8095.89 to 2 decimal places which is the final answer.

LB
Answered by Lottie B. Maths tutor

5783 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

If Q = P / (R (4 – t)), calculate the value of Q when P = 36, R = 3 and t = –2


If a line is in the form y=mx+c why does m give you the gradient of the line


solve the simultaneous equations: 3x + 5y = 4 ; 7x - 3y = 8


Amber earns £7 for each hour she works from Monday to Friday. She earns £10 for each hour she works on Saturday. One week Amber worked for 4 hours on Saturday. That week she earned a total of £180. How many hours did Amber work that week?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning