Particle A mass 0.4kg and B 0.3kg. They move in opposite direction and collide. Before collision, A had speed 6m/s and B had 2m/s. After collision B had 3m/s and moved in opposite direction. Find speed of A after collision with direction and Impulse on B.

-> m1u1 + m2u2 = m1v1 + m2v22.4 - 0.6 = 0.4v1 + 0.90.9 = 0.4 v1v1 = 2.25m/s (direction unchanged)-> I = mv - mu= (0.3 x 3) - (0.3 x -2)= 1.5 Ns

SS
Answered by Samay S. Maths tutor

3882 Views

See similar Maths A Level tutors

Related Maths A Level answers

All answers ▸

How do I express y=acosx+bsinx in the form y=Rcos(x-c)?


How do i solve two linear simultaneous equations 2x+y=7 & 3x-y=8 ?


Differentiate arctan(x) with respect to x. Leave your answer in terms of x


Explain how Differentiation by the chain rule works


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning