Find current and voltage across resistors R1 and R2, when they connected in parallel and in series. A 12V battery is connected, R1=4Ω and R2=3Ω.

  1. First of all, we try to find a circuit where resistors are connected in parallel. When resistors are connected in parallel, the voltage across each resistor is exactly the same, V1 = V2 = 12 V. On the other hand, parallel circuits are currents dividers. To find current across each resistor we use Ohm's law I=V/R, then I1=V1/R1=12/4=3A and I2=V2/R2=12/3=4A. Total current (not asked) in a circuit would be I1+I2=7A. To check if our total current is right we can find total resistance and use Ohm's law on the whole circuit. The total resistance in a parallel circuit is found using formula 1/Rt=1/R1+1/R2, which is equal to Rt=R1R2/(R1+R2)= 34/(3+4)=12/71.714Ω. Then total current I=V/Rt=12/(12/7)=7A. Correct!2)When resistors are connected in series, the current is the same in every resistor and is equal to that coming from the battery. To find this current we need to use Ohm's law. The total resistance in series combination is just a sum of both resistors Rt=R1+R2=3+4=7Ω. I=V/Rt=12/7A1.714A. To find the voltage across each resistor we can use Ohm's law again and V1=IR1=12/74=48/7V6.86V; V2=IR2=12/73=36/7V5.14V. To check if our result is right we can sum both voltages V1+V2=48/7+36/7=12V. Correct!
EA
Answered by Egle A. Physics tutor

36477 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

A body of mass 2kg is travelling in a straight line along the x-axis. It collides with a second body of mass 3kg which is moving at -2m/s. The two bodies move off together at 3m/s. What is the initial velocity of the first body?


Derive the formula for the maximum kinetic energy of an electron emitted from a metal with work function energy p , that is illuminated by light of frequency f.


Is the excitation and de-excitation of an electron from the ground state (of an atom) due to the collision of another particle (e.g. electron) an elastic collision or an inelastic collision.


A ball is kicked off a cliff at a height of 20m above ground and an angle of 30 degree from the horizontal, it follows projectile motion and lands after a time t. Its velocity at the maximum height it reaches is 20m/s, how long does it take it to land?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning