The formula for the volume of a cone is V=1/3πR^2H. If R=6 and H=5, work out its volume in terms of π.

V = 1/3π x (6x6) x 5V = 1/3π x 36 x 5V = 1/3π x 180V = 60π

FC
Answered by Felicity C. Maths tutor

2980 Views

See similar Maths KS3 tutors

Related Maths KS3 answers

All answers ▸

You have 2 fair dice with 6 sides and you roll them both, what's the probability that the sum of rolled numbers will be 11?


A piece of wire is 240cm long. Peter cuts two 45 cm lengths off the wire. He then cuts the rest of the wire into as many 40cm length as possible. How many wires of 40cm can be cut?


(x+3)(x+2)


(2x+5)/3 = 11. Solve for x.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning