Answers
>
Physics
>
GCSE
>
Article
What is the wavelength of a wave travelling at 20ms^-1 with a time period of 0.2s
v = f x lambdatherefore lamba = v/ff=1/Tf = 1/0.2 = 5Hzlambda = 20/5 = 4m
HC
Answered by
Hannah C.
•
Physics tutor
4030 Views
See similar Physics GCSE tutors
Related Physics GCSE answers
All answers ▸
A car travels 100 metres in 20 seconds. i) What is the cars speed? ii) How far would the car travel in 1 minute 40 seconds?
define 1 volt
A cup of boiling water (100 degrees C) (0.2kg) transfers 20 000J of heat to its surrounding in 1 hour. What temperature is the water in the kettle after 1 hour?
A 950 kg car accelerates from 0 to 33 m/s in 11 seconds. a) Calculate the acceleration of the car b) Calculate the force needed to produce this acceleration c) The car claims a top speed of 110 miles/hr. Explain why there must be a top speed for any car