Top answers

All subjects
All levels

3 eggs cost £4.80 and 4 slices of bread cost £3.00. What is the cost of 1 egg and 1 slice of bread?

3 eggs = £4.80£4.80/3 = £1.601 egg = £1.604 slices of bread = £3.00£3.00/4 = £0.751 slice of bread = £0.751 egg and 1 slice of bread = £1.60 + £0.75 = £2.35

Answered by Oluwatobi A. Maths tutor
2497 Views

Discuss the contribution of behavioural psychologists such as Pavlov and Skinner to our understanding of human behaviour

Explanation: developed our understanding that human behaviour is (can be) learned, environmentally developed, and brought focus on to learning. Behavioural psychologists studied ob...

Answered by Gemma S. Psychology tutor
21615 Views

Describe the structure of glycogen and explain why it is a suitable molecule to store energy.

Glycogen is a polysaccharide. Polysaccharides are carbohydrates made up from a large number of monosaccharides joined together by glycosidic bonds formed in condensation reactions. Glycogen, sometimes ref...

Answered by Biology tutor
22795 Views

Factorise Completely 8x^2 + 4xy

The answer is 4x(2x+y).The point of factorising is to find the common factor of the two variables in the original equation. Once we've found the common factor (4x in this instance), we bring it to the out...

Answered by Yusef H. Maths tutor
12695 Views

Sodium atoms react with chlorine atoms to produce sodium chloride (NaCl). Describe what happens when a sodium atom reacts with a chlorine atom.

Sodium and chloride form an ionic bond. Therefore the sodium atom loses one electron from its outer shell and the chlorine atom gains one electron. As this happens, the electron is transferred from the so...

Answered by Dominic S. Biology tutor
27163 Views

We're here to help

contact us iconContact usWhatsapp logoMessage us on Whatsapptelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo
Cookie Preferences