Top answers

Maths
KS3

Line L1 is y = 4x + 5, line L2 is 4y - 16x -2 = 0. Show that the lines are parallel to each other

4y-16x-2=04y=16x+2y=4x+0.5L1: y=4x+5 L2: y=4x+0.5Both lines have the same gradient and are therefore parallel to each other

Answered by Myles D. Maths tutor
1629 Views

If x=3 and y=7, which of the following gives value of 23?

1.) y2/x2.) x2+2y3.) xy4.) y2-2x2

Answered by Megan M. Maths tutor
1393 Views

Bob buys 33 pens and 21 rulers for £6. A ruler costs 8 pence more than a pen. How much does one pen cost?

Let the cost of a pen = xLet the cost of a ruler = x+8Thus, (x*33) + ((x+8)*21) = £6 = 600 penceHence, 33x + 21x + 168 = 600 54x = 432 x = 8Therefore one pen costs 8 pence.

Answered by George L. Maths tutor
1732 Views

(2x+5)/3 = 11. Solve for x.

3 x ((2x + 5) /3) = 11 x 32x + 5 = 33(2x + 5) - 5 = 33 - 52x = 28 (2x) /2 = 28 / 2x = 14

Answered by Alex S. Maths tutor
4749 Views

Solve for x when x2+16x+28=0

(x+14)(x+2)=0
x=-14, x=-2

Answered by Harikalan R. Maths tutor
1643 Views

We're here to help

contact us iconContact usWhatsapp logoMessage us on Whatsapptelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

© MyTutorWeb Ltd 2013–2025

Terms & Conditions|Privacy Policy
Cookie Preferences